Płyta XPS - najwyższa jakośc w ocieplaniu  W 1941 Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło firmie DOW stworzenia materiału nienasiąkliwego, lekkiego i odpornego na odkształcenia mechaniczne do zastosowania w łodziach bioracych udział w operacjach II Wojny Światowej. 20 lat później ta sama firma wprowadziła ten produkt na rynek budowlany.
Szybko i inne firmy budowlane zajęły się produkcja płyt XPS, a dziś lista producentów jest bardzo długa. Na naszym "starym" kontynencie produkcja z początku zajęły się firmy Gefinex-Jackson, Ursa, i Austrotherm. niektórzy producenci barwili swoje produkty w celach marketingowych.

XPS jest tworzywem sztucznym powstałym poprzez dodanie środka pianotwórczego do masy polistyrenowej i sprasowania do właściwych wymiarów. Budowa jest komórkowa zamknięta, a dzięki jednorodnej strukturze zachowuje niezmienne właściwości przez bardzo długi czas. Głównymi zaletami tego materiału jest nienasiąkliwość, lekkość, niepalność i bardzo duża izolacyjność cieplna. XPS jest wysoce odporne na działanie wilgoci nie tylko poprzez długotrwałe zanurzenie w wodzie, ale również poprzez dyfuzję i proces zamrażania, odmrażania i powtórnego zamrażania. Z tego względu ten materiał świetnie nadaje się na izolacje zewnętrznych ścian czy posadzek bezpośrednio na gruncie.

XPS nie jest styropianem !

Dzięki odmiennemu procesowy produkcji znacznie różnią się budową, a co za tym idzie właściwościami wytrzymałościowymi i termoizolacyjnymi. Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej i minimalnemu odkształcaniu się XPS, materiał ten jest wykorzystywany na izolacje podłóg, izolacji ścian piwnic, dachów i stropów parkingowych. Dla płyt XPS wytrzymałość na ściskanie wynosi od 200 do 700 kPa. XPS jest często wykorzystywany do izolacji tzw. dachów odwróconych.

Niestety XPS jest dość drogi i przez to często jest zamieniany na styropian czy wełnę mineralną. Jednak nie zrezygnują z tego materiału ci, którym zależy głównie na jakości !

Źródła: Austrotherm, Ursa
pobranez: www.zrobimy.com