Nowoczesny system ociepleń budynków Weber.therm LAMBDANowoczesny system ociepleń budynków Weber.therm LAMBDA

Właściwe wykonanie prac ocieplenia zewnętrznego budynku nie zawsze jest prostym zadaniem.
Wszelkie krzywizny ścian, ocieplenia budynków z małymi okapami, izolacja ościeży,
potrzeba różnicowania grubości warstwy izolacyjnej w celu „cofnięcia” płaszczyzny fragmentu elewacji, to
tylko niektóre z utrudnień, z którymi może spotkać się projektant, inwestor lub wykonawca.

Od dzisiaj w takich sytuacjach można sięgnąć po rozwiązanie weber.therm LAMBDA! Co to jest weber.therm AMBDA?  Weber.therm LAMBDA jest złożonym systemem izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków wykorzystującym warstwę izolacyjną z piany fenolowej weber PH930 (Kooltherm K5). System stanowi połączenie nowoczesnej izolacji produkowanej przez firmę Kingspan i komponentów chemii budowlanej Weber, służących do mocowania, wykonywania warstwy zbrojącej i atrakcyjnego wykańczania elewacji. Zastosowanie w systemie materiału
izolacyjnego o bezkonkurencyjnie niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ=0,021 W/(mK) gwarantuje wykonanie skutecznej, a przy tym o połowę cieńszej izolacji. Jak to możliwe? Płyty weber PH930 (Kooltherm K5), dzięki zamkniętej budowie komórkowej, osiągają najlepsze właściwości termoizolacyjne wśród produktów oferowanych na rynku. Rdzeń płyty wykonany jest ze sztywnego, fenolowego materiału izolacyjnego klasy Premium, osłoniętego  obustronnie okładziną z welonu szklanego.

Piana fenolowa jest odporna na przenikanie i chłonięcie wilgoci, charakteryzuje ją wysoka wytrzymałość na ściskanie (100 kPa przy odkształceniu 10%), jest łatwa w obróbce i instalacji, a także przyjazna w użyciu i bezpieczna dla
środowiska (bez CFC/HCFC). Kiedy warto stosować system weber.therm LAMBDA? Rozwiązanie weber.therm LAMBDA jest szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca na wykonanie standardowego ocieplenia o odpowiedniej grubości. Dzięki prawie dwukrotnie lepszemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ,
ocieplenie w systemie LAMBDA może mieć niemal dwukrotnie mniejszą grubość niż tradycyjne.

Przykłady zastosowań:
1. Wyobraźmy sobie budynek, który ma ściany odchylone od pionu o 15 cm, co wśród budynków z lat 70. i 80. niestety nie jest rzadkością. W najbardziej wysuniętym miejscu powinniśmy wykonać izolację o grubości np. 12 cm. Zatem w zagłębieniach grubość izolacji sięgnie 27 cm! Większość producentów określa maksymalną grubość izolacji ze styropianu na 25 cm. Zastosowanie płyt weber PH930 (Kooltherm K5) w miejscach największych wypukłości na elewacji pozwoli na poprawne zaizolowanie całego budynku.

2. Kolejnym miejscem, w którym bardzo często występuje problem z wbudowaniem izolacji o odpowiedniej grubości są ościeża okienne i drzwiowe. Brak możliwości pełnego docieplenia obwodowego otworu okiennego lub drzwiowego jest przyczyną powstawania lokalnych mostków termicznych. Zastosowanie płyt weber PH930 (Kooltherm K5) rozwiązuje ten problem w pełni. Dodatkowo, w przypadku głęboko osadzonej stolarki okiennej, cieńsza izolacja  ościeży znacznie zwiększy ilość światła wpadającego do pomieszczenia.

3. Z problemem braku miejsca na wbudowanie systemu ociepleń z tradycyjnych materiałów izolacyjnych spotkamy się  także w budynkach, w których okapy są zbyt krótkie, aby zapewnić prawidłowe zaizolowanie ścian. Zastosowanie rozwiązania LAMBDA pozwala uniknąć tutaj dodatkowych kosztów związanych z kłopotliwymi czasochłonnym przedłużeniem więźby dachowej.

4. Istotnym obszarem zastosowań systemu LAMBDA są małe balkony lub wnęki balkonowe. W takim przypadku cieńsza izolacja pozwala na ograniczyć zmniejszenie powierzchni balkonu, tarasu bądź loggii. Dodatkowa  powierzchnia uzyskana w ten sposób we wnęce balkonowej (o wymiarach 1,20 x 2,10 m) wyniesie aż 12%.

5. Rozwiązanie z płytą z piany fenolowej jest rekomendowane przy ocieplaniu budynków w centrach miast lub w  dzielnicach zabytkowych, gdzie konieczne jest spełnienie wymagań dotyczących przestrzeni zarezerwowanej na
chodniki i ciągi komunikacyjne. Dzięki zastosowaniu cieńszego materiału izolacyjnego można także zyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną!

6. System LAMBDA daje swobodę kształtowania wszelkiego rodzaju uskoków w elewacji. Dzięki zastosowaniu płyty weber PH930 (Kooltherm K5) ściany będą odpowiednio zaizolowane w każdym miejscu i zachowają proporcje Powyższe przykłady obrazują, jak różnorodne może być zastosowanie nowego systemu weber. therm LAMBDA.